Stopedeseti zapis na tem blogu je o Airbusu
Vsaj večinoma.
Včeraj smo bili v Hamburgu pri Airbusu. V bistvu je Airbus kakšne pol ure izven Hamburga, v tem obratu pa dokončno sestavljajo nekatera letala. Ne vem če vsa, ker smo imeli vodiča, ki mu ni delal mikrofon, tako da smo se morali riniti okrog njega. Ena skupina je imela super vodiča, ki je bil izjemno strasten in je razlagal vse v precej velike detajle. Tam sem bil samo na koncu, zadnjih 20 minut. Velika škoda.
Najbolj zanimiva stvar pri proizvodnji letal je v bistvu to, da vse poteka počasi. Delavci, ki morajo imeti licence, počasi sestavljajo zadeve, vsake toliko s kladivom kje udarijo, načeloma pa vse teče izjemno počasi. Vsaj tako se zdi. Za en Airbus družine A32 potrebujejo 25 dni, kapacitete Airbusa pa so zasedene za skoraj 10 let vnaprej.
Vodič je razlagal tudi pravila kako gre, ko nabaviš letalo. Na žalost sem vse pozabil - informacij je bilo res ogromno. Glavni point pa je, da ga vsaj tretjino plačaš že ob naročilu, pa potem še par dni pred proizvodnjo nekaj do polovice ali kako. Ni zajebancije. V bistvu ugotavljam, da človek neverjetno hitro pozabi stvari.
Najbolj presenetljiv je podatek, da je Lufthansa pred časom DHL in UPS prodala 44 let stara letala Boeing. Sicer za tovor, ampak vseeno. Letala imajo izjemno dolgo življensko dobo, vsaj 60 let, to cifro sem si malo izmislil, ampak je vsaj 60 let, mislim da celo bistveno več.
Vse kar se vgradi (štrom in drugo) se testira vsaj trikrat. Delavec v proizvodnji dobi v osnovi med 40.000 in 50.000 eur četno, nimajo pa nobene norme, ampak šteje zgolj kvaliteta. Kvaliteta je tudi nagrajena. Vsi so licencirani, firma pa jim plačuje tudi izobraževanja.
Vsako letalo ima tudi številko, ki ga spremlja vse dokler je v uporabi. Videli smo števile prek 5500 za družino A32. Letala vseskozi javljajo podatke v Airbus, tako da imajo vse pod nadzorom.
Precej presentljivo je bilo videti trup. Jeklo je izjemno tanko, 2 mm maksimalno. Tako da ko boste naslednjič v zraku … trup je debel 2 mm. Pa še to mogoče ne. Ampak brez skrbi. Sam se nameravam v letalih Airbus od zdaj naprej počutiti še bolj varno.
Naročnik določi ves notranji design, vgradijo se lahko tudi njihovi deli, motorji (Airbus nima svojih motorjev) in drugo. Logistično je zadeva izjemno zahtevna, saj želijo čim manj zalog in skladiščenja.
V Hamburgu imajo seveda tudi stezo s pomočjo katere potem testirajo vsa letala, preden gredo naprej do kupca, letijo nad Baltik, Anglijo odvisno od vetra.
Fotografiranje je strogo prepovedano, zato na žalost nimam nobenih slik. Prav tako smo se morali identificirati z osebnimi dokumenti. Sošolka ga je pozabila, vozniško ni veljalo, zato je morala počakati zunaj.
Videli smo tudi proizvodnjo/sestavljanje največjega potniškega letala na svetu - A380. Zadeva je res ogromna, letalo meri v širino in dolžino skoraj 80 metrov stane pa 390 milijonov eur. Veliko letala je iz karbonskih vlaken, kvadratni meter tal je neverjetno lahek - enako je s cevmi za klimo. Stvar je namreč zelo velika in posledično zelo težka. Trenutno jih je v uporabi manj kot 100, izdelava enega pa traja več kot 200 dni.
Hangarji, kjer se odvija proizvodnja so izjemno čisti in ogromni! Celotna tovarna z vsemi hangarji in letališčem je na velikosti 500 nogometnih igrišč, v njej pa dela 12.000 ljudi. Imajo tudi svojo bus linijo med halami. In več menz.
Ko smo že pri letalih: zadnjič sem naletel ta svoj star članek.