PM: Kanban ali kako si olajšati izvedbo česarkoli
Preden se posvetimo uporabi Kanbana pri projektih vam predstavljam osnovno idejo tega nadvse uporabnega orodja. Kanban je produkt Toyote, ki izhaja iz konca štiridesetih prejšnjega stoletja. Wikipedia pove, da ga je izumil Taiichi Ohno. Dolgočasno? Berite dalje, ne bo vam žal. No, mogoče tudi. Oprostite.
No, v osnovi gre za princip načrtovanja just-in-time proizvodnje s pomočjo Kanban kartic. Namesto “push” principa uporablja “pull” princip, kar poenostavljeno pomeni, da se različne robe ne tišči (push) nekam, ampak se jo dostavlja po potrebi (pull). S pomočjo tega sistema se drastično zmanjšajo zaloge. (več o tem skrajno spodaj)
Kanban pri projektih
Kanban tabla vam omogoča odličen pregled nad projekti. Najboljše pri vsem skupaj pa je, da ne potrebujete pravzaprav ničesar razen stene, večjega lista in pa post-it listke.
Osnovna ideja je, da list razdelite na vzporedna polja, na post-it listke pa pišete razne zadolžitve oz. konkretne naloge.
Seveda so na začetku vsi listki na prvem polju, skrajno levo. Ah, kaj bi pisali. Poglejmo si tole slikico.
Evo. Zgornji primer je seveda zelo osnovne narave. Listke torej premikamo iz leve proti desni. Vse je dovoljeno, vsakdo si naj poimenuje stolpiče kot si jih želi.
Ena glavnih prednosti uporabe Kanbana je seveda možnost, da vsi člani ekipe vidijo kakšen je napredek in na čem se trenutno dela. Stric Google vam bo pomagal z uporabnimi idejami, če recimo v iskalniku slik vtipkate Kanban boards.
Nekaj smiselnih in nesmiselnih idej kdaj uporabiti Kanban tablo:
ko na projektu dela več ljudi,
ko vodite projekt (ha!),
ko gradite hišo,
ko pišete knjigo,
ko snemate film ali dokumentarec,
ko pripravljate revolucijo,
ko s partnerjem načrtujete dopust,
ko potrebujete čedno vizualizacijo projekta,
ko postopno renovirate kuhinjo,
ko imate blog in ne veste kaj bi,
ko (in tako naprej).
Aplikacija za projektni Kanban - Trello.com
Danes sem slučajno našel odlično brezplačno aplikacijo, ki vam omogoča uporabo spletne table. Po prvem testiranju ugotovaljam, da gre za odlično aplikacijo, saj vam omogoča kolaboriranje in natačno delegiranje zadolžitev. Ni odveč omeniti, da vam bo delala tudi na telefonu.
Prilagam izsek iz svoje table z izjemnim naslovom Blog.
Dvomim da se kaj vidi, ker je ta Tumblr precej omejen. Skratka. Tisto na desni je lušten arhiv vseh premikov, preimenovanj in posegov v tablo.
Aplikacija vam omogoča dodajanje ljudi, notificatione, dodajanje nalog pri posameznem listku, dodajanje stolpcev po želji, označevanje listkov, glasovanje o posameznih listkih, dodajanje datotek in tako naprej.
Organizacije lahko ustvarijo svoje skupine in svoje table. Hm. Odlično. Toplo toplo toplo priporočam. Škoda, da sem trenutno brez projektov. A rabi kdo kakšnega svetovalca?
Naslednjič pa o tem, kako ljudi prisiliti, da uporabljajo neko novo aplikacijo, ki ste si jo namislili.
Prosim, lajkajte mojo FB stran, če je še ne. Človeka to motivira. Hvala!
Več informacij o Kanbanu pa spodaj.
[[MORE]]
Izpeljank Kanbana je seveda nešteto, poskusimo z besedami in brez grafik razložiti eno. Predstavljajte si skupino ljudi, ki zlaga ladjice iz papirja. Recimo, da gre za dvanajst ljudi.
Push princip zlaganja ladjic
Prvi pošlje list naprej.
Drugi ga zloži enkrat in pošlje naprej.
Tretji naredi dodatna dva pregiba in pošlje naprej.
Četrti mora narediti še tri pregibe in pošlje naprej.
In tako naprej do Dvanajstega, ki prekonotrolira ladjico in jo proglasi za dobro ali škart.
Ker je zapletenost nalog različna se nemudoma zgodi, da se začne roba na vmesnih postajah kopičiti. Prvi samo podaja liste naprej, zato se prvi zamašek dela že pri Drugemu.
Pull princip zlaganja ladjic
Pametni Japonec je seveda videl, da tako pač ne gre. Roba se nabira, ljudje so frustrirani in vse skupaj je samo kraja časa in denarja. Pri “pull” principu zlaganja ladjic gre za to, da se listi pošiljajo naprej šele takrat, ko listov na postaji zmanjka.
Prvi pošlje dva lista naprej.
Potem počaka, da listov na drugi postaji zmanjka.
Ko listov na drugi postaji ni več, znova pošlje dva lista naprej.
In tako naprej po celotni verigi.
Voila, kanban!